Jaka pojemność pralki będzie optymalna

  • by

Wielkość kupowanej pralki zależy z pewnością od liczby domowników, którzy będą z niej korzystać. Dla jednej czy dwóch osób, ekonomiczniejszym wyborem może być mniejsza pralka, natomiast duża rodzina na pewno będzie potrzebowała czegoś o pokaźnych gabarytach. Jaka pojemność pralki będzie najlepsze właśnie dla Ciebie?

Jaka pojemność pralki będzie odpowiednia?

Pralka dla 1 lub 2 osób

Można przyjąć, że w miesiącu czeka was około 5-7 prań. W zależności od dominującego koloru (czarny, biały, kolory niebieskie, kolory czerwone) czasami przyjdzie wam trochę pozbierać aby zapakować pralkę do przyzwoitego załadunku.

Tak więc czym mniejsza pralka, tym łatwiej będzie wam uzbierać pełen “bęben” i nastawić pranie. Rozejrzyjcie się więc za urządzeniami w wariancie slim oraz modelami o szerokości 45 cm. Czym mniejsze tym lepsze, a więc powinna was zainteresować pojemności między 5, a 6 kg.

Czytaj także: Jaka pralka będzie najlepsza dla alergika

Pralka dla 3 lub 4 osób

Czym więcej osób tym więcej prania. Jeśli w grę wchodzą również dzieci, to często przyrost brudnych ubrań jest nierównomierny. 

Jeżeli macie mało miejsca i stawiacie na pralkę 45 cm to musicie skupić się na małych ale systematycznych praniach. W tym przypadku szukajcie małych pralek o dużej ładowności w granicach 7 kg

Aby opróżnić kosze z brudnymi ubraniami najlepiej było by nastawiać 3 prania tygodniowo, daje to więc około 12 prań miesięcznie. Może być to trochę uciążliwe, dlatego warto wtedy pomyśleć o odrobinie wygody, szukając pralki z sterowaniem zdalnym (przez aplikację) lub z opóźnionym startem. Dzięki temu, wychodząc do pracy ładujecie pralkę i nastawicie tak, aby skończyła tuż przed waszym przyjściem. 

Jeżeli jednak macie więcej miejsca i możecie sobie pozwolić na dużą pralkę 60 cm, to dacie radę z 2 praniami tygodniowo, a kosze nigdy nie powinny być załadowane po brzegi.

Czym większa pralka, tym więcej suszenia!

Pralka dla dużej rodziny

Pranie dla dużej – np. wielopokoleniowej rodziny to nie lada wyzwanie. Jeśli nie chcemy prać codziennie – stawiamy na model o załadunku 8-9 kg. Niestety w tym wariancie wybieramy wyłącznie spośród konstrukcji o szerokości 60 cm. Na rynku jest dostępnych kilka dużych pralek z załadunkiem od góry, które mogą być ratunkiem kiedy dysponujemy ograniczoną przestrzenią.

Warto przy tym pamiętać, że 9 kg prania to spore wyzwanie jeśli chodzi o suszenie. Nie bez powodu pralki o największym załadunku kupowane są od razu z dodatkową, pojemną suszarką. Wielu producentów decyduje się na promocje, które pozwolą zaoszczędzić kilkaset złotych na zestawie z logo jednej marki.

Jeśli chcesz szybko przebrnąć przez wybór pralki, dużym ułatwieniem powinien być nasz ranking pralek. Pola umieszczone nad tabelą pozwolą Ci zdefiniować oczekiwaną pojemność i posortować produkty zgodnie z ceną czy klasą energetyczną.

Za grafiki dziękujemy Vecteezy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *